Põhjalik ülevaade Flora noortetööst aastal 2022 – FC Flora - FC Flora

Noored- UUDISED

Põhjalik ülevaade Flora noortetööst aastal 2022

Flora noortegruppide jaoks on hooaeg selleks aastaks lõppenud. Vaatame koos noortetööjuhi Taavi Trasbergiga aastale tagasi ning võtame hooaja kokku.

Floras tegutses 2022. aastal 54 noortegruppi 950 mängijaga ning töötas 39 noortetreenerit, kes igapäevaselt näevad vaeva, et noored saaksid parimal võimalikul viisil oma potentsiaali jalgpallis realiseerida.

Flora noorte treeningud toimuvad A. Le Coq Arena harjutusväljakutel, Kotka kompleksis ja alates eelmise aasta maikuust ka Kalamaja Põhikoolis. Lisaks trennidele külastasid noored aasta jooksul üle 60 erineva turniirisarja – neist kümmekond toimus välismaal. Nii olid florakad esindatud näiteks Ateitis Cup-il Leedus, Soome Talveliigal, Orange Veis Cup-il Inglismaal, Gothia Cup-il Rootsis ja Madrid Football Cup-il Hispaanias.  

Suvel osales 2008. aasta grupp Sverige Cup-il. Foto: erakogu

Lisaks trennidele ja võistlustele, on suur samm astutud noortetöö kvaliteedi parendamise suunas keskendudes treenerite teadlikkuse tõstmise ja ühise treeningmetoodika rakendamisele. Kuidas ja mismoodi, seda uurime Flora noortetööjuhilt Taavi Trasbergilt.

Alustuseks sooviksin, et valgustaksid meid lühidalt, mis on FC Flora noortetöö eesmärk?

Meie peamised eesmärgid on pakkuda noortele võimalust tegeleda jalgpalliga ning sportlikust vaatenurgast arendada mängijaid FC Flora esindusvõistkondadele. Klubi eesmärk on olla edukas läbi eestlastest mängijate arendamise ning seetõttu lasub noortetööl suur vastutus. Meil on olemas selge visioon, kuidas luua hea kasvukeskkond lastele ja saavutada edu tipptasemel. Sportlikult oleme seadnud eesmärgi, milleks on soov konkureerida Baltikumi ja Skandinaavia tippklubidega.

Millised eesmärgid seadsite noortetööle 2022. aastaks? Kas ja mil määral said need täidetud?

Peamine fookus oli sellel aastal treenerite teadlikkuse tõstmine treeningprotsessist. Metoodikajuhid viisid erinevates vanustes läbi FC Flora treeningmudeli, kehalise osavuse ning treeningute läbiviimise koolitusi. Koolituste peamine eesmärk oli treeningute kvaliteedi tõstmine läbi treeningute intensiivsuse kasvu, pedagoogilise lähenemise ja efektiivse treeningkeskkonna loomise. Selleks, et näha, kuidas teadmised on kinnistunud, käisid metoodikajuhid regulaarselt vaatamas noortegruppide treeninguid ja mänge ning andsid omapoolset tagasisidet.

Metoodikajuhid käisid regulaarselt noorte trenne tagasisidestamas. Foto: Kenn Rull

Lisaks koolitustele olid meil treeneritega regulaarsed vanusegruppide põhised koosolekud, kus räägiti võistkondade komplekteeritusest, aastaplaanist, trennidest ja päevakohastest teemadest. Näen, et mängijate arendamine toimub kogu süsteemis aina sarnasematel alustel ja need on alused, mida Floras soovime juurutada.

Lisaks koolitustele ja koosolekutele, hakkasime varasemast enam tähelepanu pöörama individuaalsele lähenemisele õppeprotsessis. Soovime, et igal mängijal oleks tema oskustele vastav väljakutse treeningkeskkonna ja võistluste näol, selle ideega muutusi tehes saame hoida oma noori arengutsoonis. Meil on kõikidest mängijatest hea ülevaade, sest treenerid suhtlevad pidevalt üksteisega ning koosolekutel räägime mängijate arengust ja sellest, kas keegi vajab teistsugust väljakutset. Lisaks eelnevale, alustasime veel Talent ID kontseptsiooniga, kus mängijatele antakse võimalusi treenida/mängida kokkulepitud perioodi jooksul aasta nooremas, aasta vanemas või aastakäigu siseselt muus võistkonnas.

Võtsime kasutusele kaks meie tööd tõhustavat platvormi ProSoccerData ja SportSessionPlanneri. ProSoccerData annab meile võimaluse omada väga head ülevaadet mängijatest, võistkondade kalendrist, arengust ja statistikast. SportSessionPlanner platvormil valmistavad treenerid ette kõik treeningud ning need salvestuvad ka ühisesse keskkonda, kus teised treenerid saavad ammutada uusi mõtteid, mida treeningutel kasutada. Selle keskkonna suurimaks väärtuseks on see, et klubis tekib ühine harjutusvara.

Nende tegevuste läbi treenerite teadlikkus treeningprotsessi läbiviimisest kasvas, treeningu muutusid ühtsemaks, läbimõeldumaks, mistõttu saame öelda, et tehtud tegevused aitasid meil selle aasta eesmärke ellu viia.

Erinevate platvormide kasutamine aitas klubil treeningud ühtsemaks muuta. Foto: Liisa Rull

Milles on Flora noortetöö viimase aasta jooksul suurima hüppe teinud?

Ühise treeningmetoodika rakendamine. Meie treeningud näevad varasemast rohkem ühtmoodi välja ning treenerid nõuavad mängijatelt samu põhimõtteid. See aasta oli esimene, kus saime varasemalt väljatöötatud treeningmetoodikat täies mahus rakendada, sest kõik vajalikud eeltingimused olid loodud. Kõikidele gruppidele on väljatöötatud õppekava ja mängumudel, millest lähtuvalt treenerid treeninguid planeerivad. Kuna kõik treeningud salvestuvad ühtsesse treeningkeskkonda, siis saame pidevalt üksteisega mõtteid jagada ja arutelda, mis toimib hästi ja mida saame tulevikus paremaks teha.

Mis tuli kitsaskohana esile, kus uuel aastal paremuse poole püüelda?

Näen, et praegu on peamiseks kitsaskohaks väljakute ruum ning talvised treeningtingimused. Teeme juhtkonnaga plaane, kuidas seda muret lahendada, et meie noored saaksid tulevikus aastaringselt treenida väga heades treeningtingimustes. Otsime aktiivselt võimalusi Kotka staadioni juurde miniväljaku ehitamiseks ning Kotka halli ja väliväljaku kunstmuru vahetamiseks. Pikemas perspektiivis tahame omada täismõõtmetes sisehalli, et noored peaksid võimalikult vähe talveperioodil välitingimustes treenima.

Lisaks sellele, oleme teinud tööprotsessis palju muudatusi, aga hetkel näeme, et rahvusvahelisel tasemel ei ole me sellisel kujul konkurentsivõimelised nagu me sooviksime. Palju tööd on veel teha, et meie treenerid valdaksid väga heal tasemel väljatöötatud treeningmetoodikat.

Soov on omada täismõõtmetes sisehall, et noored peaksid võimalikult vähe talveperioodil välistingimustes treenima. Foto: Anna Andreas

Kuidas on noored kasvanud/arenenud?

Suures plaanis on Flora noortegruppide mängupilt ajas muutunud mõtestatumaks. Sellele on minu hinnangul kaasa aidanud õppekavade juurutamine ja selged eesmärgid, mida igas arengufaasis soovime saavutada. Tänaseks oleme poiste poolepealt olukorras, kus U21 võistkonnast allapoole on igas noortekoondises arvestatav hulk mängijaid, mis on ka meie noortetöö üheks edukuse kriteeriumiks.

Mul on hea meel näha, et meil on igal aastal noori, kes saavad võimalusi osaleda esindusvõistkondade treeningprotsessis. Nendel treeningutel nähtu andis meile hea ülevaate, millele peame noortes rohkem rõhku pöörama, et mängijad oleksid valmis tegema mõne aasta jooksul sammu tippjalgpalli.

Kui palju ja millist arengut näed Sa noortetreenerites?

Usun, et meie treenerite tase on läinud ühtlasemaks ning keskmine kvaliteet selgelt paranenud. Mul on hea meel, et meil töötavad treenerid, kes on avatud ja valmis õppima. Meie kollektiivis on palju treenereid, kes on eeskujuks ja mentoriks klubi noorematele treeneritele. Uutel treeneritel on seetõttu palju lihtsam sisse elada, sest neil on olemas vajalik tugi. Minu hinnangul on noored treenerid pühendunud ning kohanesid uute nõudmistega kiiresti.

Toetamaks treenerite arengut, on mul kõikide treeneritega iga-aastased arenguvestlused ja individuaalsed vestlused, kus vaatame otsa treeneri enda eesmärkidele ning ootustele. Minu jaoks on treenerid meie noortesüsteemi võtmetöötajad, kellest sõltub, kas suudame enda eesmärke täita. Selleks on mul iga treeneriga individuaalne arenguplaan, et mõista, kuidas treenerit kõige paremini toetada ning kuidas saab treener aidata kaasa klubi eesmärkide täitmisele.

Tulevikus soovime alustada ka klubisisese spordipsühholoogia koolitusega, mille põhirõhk on pedagoogiline lähenemine ja mängijate vajaduste mõistmine. Eestis on selle kallakuga koolitusi vähe kuid hindame spordipsühholoogiaga teadlikku tegelemist väga kõrgelt.

Flora noortetreenerid.

Mis olid märkimisväärsemad võistlused ja saavutused, mille esile tooksid?

Kõik võistlused on osa treeningprotsessist ja meie jaoks olulised. Võistkonnad peaksid aasta jooksul osalema erineva raskusastmega võistlustel, et anda neile mitmekülgset kogemust nii vaimselt kui kehaliselt. Võistlused annavad uusi võimalusi õppimiseks ja enda soorituse parandamiseks suurema stressi olukorras, kui seda on treeninguid. Sellistes situatsioonides toimetulek on vajalik oskus, et osata enda ärevustaset juhtida, saada tagasisidet enda arengu kohta ning õppida head sooritust nõudvateks olukordadeks valmistuda.

Tugevusgruppide tasandil on väga olulised turniirid ja sõprusmängud Baltikumi ning Skandinaavia tippklubide vastu, sest see näitab ära, kus me hetkel asume ning mida on vaja arendada. Minu jaoks on selgelt välja tulnud, et kui tahame teha sammu edasi, siis on vaja palju rõhku panna mängust arusaamise arendamisele ning individuaalsele meisterlikkusele. Peale selle on väga oluline rõhku pöörata 1v1 olukordade edukusele nii ründes kui kaitses, mis on tippjalgpallis väga kõrgel tasemel.

Soovid Sa midagi lisada?

Tahaksin öelda suured kiidusõnad meie treeneritele ja metoodikaosakonnale, kes panustavad klubi arengusse väga palju. Meil on tekkinud väga soe ja sõbralik kollektiiv, kes töötab ühiste eesmärkide nimel. Käiakse pidevalt vaatamas üksteise treeninguid ning suheldakse jalgpallist. Treeneri töö on peale jalgpallitreeningu läbiviimise olla eeskuju, õpetaja, sõber, psühholoog jms. See nõuab palju kannatlikkust ja pühendumist, et näha mängijate arengut, aga on seda väärt.

Lisaks soovin tänada kõiki lapsevanemaid ja lapsi, et usaldate meid ja usute meisse. Anname iga päev endast parima, et teie lapsel oleks võimalus enda unistusi jalgpallis täita. Kindlasti on treeningutel ja võistlustel kergemaid ning raskemaid aegu, kuid peamine on olla sihikindel ja kannatlik.