Noorteliigasid ootavad ees mitmed muudatused – FC Flora -FC Flora

Klubi-UUDISED

Noorteliigasid ootavad ees mitmed muudatused

FC Flora noortetöö juht Ilmar Põhjala

Eesti Jalgpalli Liit väljastas 27. jaanuaril pressiteate, mille kohaselt on noorteliigasid lähiaegadel ees ootamas mitmed põhimõttelised muudatused. Sujuvamaks läheb täismõõtmetega väljakule üleminek, lisaks tekib hea väljund noortele jalgpallihuvilistele, kes otsustavad tippu pürgimisest loobuda. Eesti noorteliigad lähevad uuest aastast kaasa ülemaailmse trendiga, kus vanuseklassi märgib täht U kombineerituna numbriga. U, mis tähendab inglise keeles under ehk alla, märgib seda, et vanuseklassis pallivad mängijad on sellest vanusest nooremad. Uuest hooajast debüteerib ka noorte rahvaliiga, mida iseloomustab lihtne asjaajamine. Noorte rahvaliigas saavad kaasa teha huvilised sünniaastaga 2001-2003, kes meistrivõistlustel ei osale.

Loe täpsemalt siit – EJL: noorteliigasid ootab tänavu ees mitu uuendust.

Flora noortetöö juht Ilmar Põhjala, meil treenib täna ligi 700 last. Kui suur probleem on või on olnud Flora noortesüsteemi jaoks laste liigvarajane loobumine jalgpallist?

Viimaste aastate valguses, kus meil igal aastal laste arv kolmekohalise numbri võrra kasvab, on laste lahkumist isegi keeruline tajuda. Loomulikult on alati kahju, kui lahkub mõni heade jalgpallioskustega laps, kes on meil aastaid trenni teinud. Meie puhul on lahkumine suurem peale U17 vanuseklassi, peale mida hakatakse mängima koos täiskasvanutega – kuid seal on see mingis mõttes ka arusaadav, hakatakse tajuma seda, kui kõrgele on üldse võimalik lennata ja tehakse juba kaalutletud otsus, kas igapäevaselt treeningväljakul nähtav vaev kaalub üle elu muud võimalused.

Kas loobumise põhjuseid saab kuidagi eristada, kas on mingi “põhipõhjus”?

“Ei ole enam huvi”, “tekkisid muud huvid” – need on enamlevinud põhjused. Mis tegelikult võibki tähendada just nooremate laste puhul seda, et talle püstitatud ülesanded ei olnud enam jõukohased.

Kas ja kuidas väikeselt platsilt suurele üleminekule Floras seni tähelepanu pööratud on?

EJL seni kehtinud süsteemi loogika, kus 7 mängija pealt mindi 8 ja siis 11 peale, on minus juba aastaid küsimusi tekitanud. Ka FC Flora võistkonnad osalesid testmängudes, kus võrreldi erinevate mängijate arvuga mänge omavahel. Mul on hea meel, et 7-9-11 süsteem kinnitas ka testmängude käigus, et tegemist on õige otsusega, mis tagab lastele sujuvama arengu. Mingit kõrgendatud tähelepanu me sellele mängijate arvu suurenemisel väljakule ei pööra, pigem ootavad seda hetke põnevusega nii mängijad kui treenerid, ka hooaegade vahele jääb päris pikk paus, mis annab aega kohanemiseks ja harjumiseks.

Kuidas võtad vastu uudise noorte rahvaliiga alustamise kohta?

Samm õiges suunas, juhtisime tegelikult tähelepanu selle vajalikkusele juba aasta tagasi. Meie jaoks märksa olulisem oli aspekt, mida Jalgpalli Liidu pressiteade ei kajasta: U9-U11 vanuseklassis on alates sellest hooajast võimalik valida tugevusgruppi. Loodetavasti kaovad koos sellega ära noorte arengu seisukohalt mõttetud mängud, kus üks meeskond on koos trenni teinud 3 aastat ja teine meeskond 6 kuud ning ainuke põnevus mängus seisneb selles, kas algajad suudavad värava lüüa või mitte.

Kui palju selles liigas eelduslikult Flora satse kaasa võiks lüüa?

Rahvaliigas me kaasa ei löö, küll aga on see oluline väikeste kohtade klubidele, kus mängida tahtjaid oleks, kuid sobiliku väljaku puudumine ja 11 vs 11 mängimiseks vajalike laste arv saavad takistustuseks. Ootan loodavast noorte rahvaliigast samasugust edulugu nagu on olnud täiskasvanute rahvaliiga.