30. juuli 2024
FC Flora on Eestis ainulaadne klubi, kelle fännid toetavad meeskonda välismängudel juba kolme aastakümne vältel. Eelmisel aastal käis Rakówis ligi paarkümmend fänni ja Constantas olid kohal Frank “Papa” Kolde ja Marek “Senaator” Ventsikov, tänavu olid Celjes kohal kümmekond FC Flora toetajat ning reisi San Marinosse võtsid taas ette Papa ja Senaator.
Milline nägi välja FC Flora aegade esimene reis euromängule? Palusime Frank Koldel alias Papal meenutada ja oma muljeid jagada.
FC Flora alustas euromänge täpselt 30 aastat tagasi, 1994. aasta suvel. Esimene vastane oli Taani klubi Odense Boldklub, kellele jäädi nii kodus kui võõrsil alla tulemusega 0:3. Kuulsa lastekirjaniku Hans Christian Anderseni sünnilinnas jäi fännidel küll käimata, ent aasta hiljem tõi loos vastaseks Norra klubi Lillestrøm SK ning siis võeti pikk teekond rataste alla.
“Reis oli tõeline horror, kuid legendaarne” meenutas Kolde. “Käisime Norras bussiga. Ma ei mäleta täpselt, kes ja kuidas seda reisi korraldas, aga ilmselt olid selle taga tänaseks lahkunud Ivar Siig ja klubi, kus töötasid toona viis inimest – Aivar Pohlak, Triin Pohlak (siis Edasi), Ivar Siig, Tarmo Lehiste ja Anne Rei (siis Samarüütel). Toona toimisid klubis asjad väga hästi ja euromängudel olid ilusad mängukavad. Igatahes saime bussitäie rahvast kokku ja ilmselt sündis sellel ajal võõrsilmängu fännide publikurekord, mis püsis kuni 2021. aasta Genti mänguni – kohal oli ligi 45-50 inimest, nende hulgas ka mängijate naised.”
“Läksime laevaga läbi Rootsi, loomulikult sõitsime nii sinna kui tagasi tekipiletiga. Tollal oligi nii. Noorem põlvkond võib-olla ei tea, aga tekipilet tähendas seda, et reisjatel polnud laeval oma kajutit – magada sai nagu bussis kuna laeval oli üks istmetega salong. Loomulikult olid oma söögid ja asjad kaasas, sest buffet-söögid olid meeletult kallid ja neid ei jaksanud keegi osta. Sõitsime Stockholmist Oslosse ja ööbisime Holmenkolleni hüppemäe taga, buss poolviltu teel. Õue pääses bussijuhi väikesest küljeaknast. Olin siis sale ja mahtusin sealt välja, kuid tagasi bussi oli keeruline saada,” mäletas ta.
Avamängu kaotas FC Flora võõrsil Lillestrøm SK vastu tulemusega 0:4, ent kordusmäng Kadriorus võideti 1:0.
“Tollal teadsime, mis asjad on euromängud kuna Kesktelevisioonis sai neid vaadata. Spartaki ja CSKA heitlusi vaadates tekkis dilemma – kõik tahtsid, et tiblad pähe saaksid, aga samas tajusid, et kui pähe saavad, siis järgmise ringi mänge enam ei näe! Seega inimesed olid Meistrite Liiga, Karikavõitjate karikasarja ja UEFA sarjaga kursis. Ja nüüd järsku mängis meie Eesti klubi sellel võistlusel! See oli midagi enneolematut,” rääkis Kolde.
“1990-ndate alguses olid piirid just avanenud ja mõte, et ma lähen oma klubi välismaale toetama oli hoopis teise tähendusega kui täna. Tekkisid täiesti teistsugused tunded,” selgitas Kolde. “Praegu ostad lennupileti ja lähed Sloveeniasse, aga tollal polnud loosimise puhul kõige tähtsam vastase tugevus, vaid see, kas välismängule on majanduselikult üldse reaalne saada. See paradoks kehtis nii klubi kui koondise puhul. Näiteks koondisele võis loosi tahtel vastu tulla Itaalia koondis, aga samas teadsid, et sinna minek ei tule kõne allagi kuna raha lihtsalt pole. Oleksin väga tahtnud minna Bukaresti Steaua-mängu vaatama, kuid ei jaksanud kuna see olnuks väga kallis.”
Kõige eredamaks mälestuseks peab Kolde fännireis pommirahe all olnud Belgradi, kuid see on juba järgmise kirjatüki teema.
UEFA Euroopa Konverentsiliiga kohtumine FC Flora ja San Marino klubi AC Virtuse vahel algab A. Le Coq Arenal teisipäeval kell 19:00. Piletid on saadaval FC Flora kodulehel ja Piletilevis.
Fotod: Frank Kolde erakogu
Viimased uudised
28. okt. 2024
28. okt. 2024
28. okt. 2024
27. okt. 2024
27. okt. 2024
26. okt. 2024
26. okt. 2024
25. okt. 2024