Treeni teadlikult – FC Flora -FC Flora

Esindus-UUDISED

Treeni teadlikult

Hiljutiste sündmuste valguses, kus jalgpalli EM-il kukkus südamerikke tõttu kokku Taani koondise mängija Christian Eriksen, on oluline rääkida sellest, mis igaüks saab oma tervise hoidmiseks ära teha. 

Jalgpall on kõige suurema harrastajate hulgaga spordiala maailmas. FIFA andmetel tegeleb sellega regulaarselt üle 250 miljoni inimese. Statistikat selle kohta, kui paljusid neist võiks tabada südameprobleemid või kardiaalne äkksurm, kahjuks pole. Ent FIFA on andnud omapoolsed soovitused ennetustöö tegemiseks ja Eesti Haigekassa ennetusprojekti raames saavad noorsportlased oma tervist ka kord aasta või kahe jooksul kontrollimas käia. Antud projekti alla kuuluvad kõik kuni 19-aastased (k.a.) noored, kes treenivad ja võistlevad nädalas vähemalt 6 akadeemilist tundi (1 akadeemiline tund = 45min) lisaks kooli kehalisele kasvatusele.

Olenevalt sellest, millist spordiala ja kui suures mahus noor harrastab ning milline on tema tervislik seisund, teeb arst valiku erinevate terviseuuringu komplekside vahel. Seega võib terviseuuring koosneda järgnevatest osadest: 

  • eriarsti vastuvõtt – küsimused üldise tervisliku seisundi, südame tervise ning tugi-liikumiselundkonna kohta; arstlik läbivaatus
  • puhkeoleku EKG – südame elektrilise aktiivsuse hindamine, mille abil saab tuvastada südame rütmi ja löögisagedust, südamelihase verevarustuse häireid, südamelihase infarkti, südamekambrite ülekoormust ja suurenemist
  • hingamisfunktsiooni uuring
  • EKG koormustest
  • füsioterapeudi vastuvõtt 
  • hapnikutarbimise kompleksuuring.

Tulemustele tuginedes hindab arst, kas sportimine on tervise jaoks ohutu ja millal on vajalik järgmine kontroll ning väljastab selle kohta ka tõendi. Meditsiinilisel näidustusel saadetakse sportlane lisauuringutele. 

“Profimängijate tervisekontroll on sageli põhjalikum, sisaldades peaaegu alati hapnikutarbimise kompleksuuringut, aga ka näiteks tasakaalu ja lihasjõu hindamist, vereanalüüsi ning välisriikides sageli ka piltdiagnostikat,” ütles FC Flora meditsiini- ja sporditeaduste osakonna juht Kristiina Lind. 

FC Flora meditsiini- ja sporditeaduste osakonna liikmed: Maali Pruul, Kristiina Lind ja Silver Grauberg

Tallinnas on noorsportlase uuringut võimalik teha mitmetes kohtades. FC Flora mängijad on käinud näiteks Sportomedicas, Spordimeditsiini SA-s ja Ida-Tallinna Keskhaiglas. Väga hea ülevaatliku kokkuvõtte selle kohta, millised uuringud tuleb läbida ja milline tõend mängija ülesandmiseks esitada leiab ka meie kodulehelt

“Tahan siiski ka rõhutada, et tervisekontrolliga vähemalt sama tähtsal kohal on meie igapäevased harjumused – kui palju me liigume ja magame ning kuidas toitume. Just selle kaudu saame olulisel määral mõjutada oma füüsilist ja vaimset tervist,” lisas Lind. 

WHO liikumissoovituste kohaselt, peaksid lapsed vanuses 5-17 aastat liikuma igapäevaselt vähemalt 60 minutit; osalema 3x nädalas tugevama intensiivsusega treeningutel, mis sisaldaks nii liikumist kui ka jõuharjutusi; ning piirama istumise- ja ekraaniaega. Nende soovituste täitmisele aitab kindlasti kaasa ka jalgpallitreeningutel osalemine.

Kristiina sõnul vajavad lapsed rohkem und kui täiskasvanud: “Und vajame olenevalt vanusest 8-10h ööpäevas, lapsed enam kui täiskasvanud seoses aju arenemise etappidega. Kellele unega seotud teemad rohkem huvi pakuvad, siis soovitan lugeda Matthew Walkeri raamatut „Miks me magame“.

Tervisliku toitumise kohta leiab tänases infoühiskonnas teavet kindlasti rohkemgi, kui suudaks vastu võtta. Selles teemas aitab paremini orienteeruda eestikeelne Toitumine.ee lehekülg. “Minu jaoks on tervisliku toitumise nurgakivideks toidu ise valmistamine, selle mitmekesisus ning ka piisaval hulgal vedeliku tarbimine,” usub Lind.

Paneme florakatele südamele, et iga-aastane arstlik kontroll on vajalik ja et te võtaks seda tõsiselt. Hea ülevaade noore jalgpalluri tervislikust seisundist on aluseks tema treeningute ja koormuse määramisel. Kristiina: “Minu soovitus igale florakale – toitu tervislikult, puhka ja liigu värskes õhus!”