ÜLEVAADE: Ajaloo esimene vastane Konverentsiliiga alagrupiturniiril – FC Flora - FC Flora

Esindus- UUDISED

ÜLEVAADE: Ajaloo esimene vastane Konverentsiliiga alagrupiturniiril

FC Flora jõudis esimese Eesti klubina UEFA võistlussarja alagrupiturniirile, kus loositahtle kohtutakse kaks korda Belgia klubi KAA Genti, Serbia klubi Partizan Belgrade ja Küprose klubi Anorthosis Famagustaga.

Vaatame enne igat esimest kohtumist vastase üle ning toome põnevamad faktid ning seigad välja. Esmalt kohtume Belgia suurklubi KAA Gentiga, kes sõidab meile Tallinnasse külla. Esmakordse kohtumise avavile kõlab neljapäeval, 16. septembril, A. Le Coq Arenal kell 19:45.

Piletid kohtumisele leiad meie KODULEHELT.

KAA Gent

Ajalugu

KAA Genti jalgpallimeeskond loodi 19. sajandi viimasel kümnendil ja esialgu oli meeskonna nimeks La Gantoise ning meeskonna värvideks valiti tavapärane must-valge. Kuid 31. oktoobril 1900 sai meeskonnas ametlik Belgia jalgpalli liige ning meeskond valis omale sinise-valge värvidega võistlusvormid ning need värvid on siiani jäänud samaks. 1906. aasta septembris käis KAA Genti kodulinnas esinemas Buffalo Bill oma tsirkusega ning linnarahvas, kes oli teda vaatama tulnud, hakkasid hüüdma “Buffalo, Buffalo!” Järgmisel kodumängul hüüdsid fännid seda sama ning seda tehakse tänase päevani. Sellest ajast saadik on võistkonnal hüüdnimi “The Buffalos”.

1971. aastal tõlgiti meeskonna prantsusepärane nimi flaami keelde “Koninklijke Atletiek Associatie Gent” ehk KAA Gent. 

Klubi ning fännid tunnevad suurt uhkust oma logo üle ja mida see sümboliseerib. Nende jaoks see sümboliseerib seltskondlikust, austust, õilsust ja vaprust: kõik positiivsed väärtused, mida klubi koos oma mängijate ja fännidega tugevalt kaitseb. Klubi esitleb ennast kui “üks pere”. Samuti on klubi teadlik sotsiaalsest debatist, mida nende klubi logo võib kõrvalseisjale esialgu näidata. Iga KAA klubi töötaja ja fänn kannab Buffalot uhkuse ja austusega – Buffalo on pigem ikoon kui stereotüüpne karikatuur. KAA austab ja hindab indiaanlaseid ja nende kultuuri.

Saavutused kodumaal ja Euroopas

KAA Gent on võitnud kodust kõrgliigat ühe korra – see juhtus 2014-15 aastal, kui oma igipõlist rivaali Club Brugget edastati kahe punktiga. Belgia karikat on Gent võitnud kolm korda – hooaegadel 1963-64, 1983-84 ja 2009-2010. Ainus Superkarika võit jääb aastasse 2015-16.

Euroopas tegi Gent debüüdi 1964–65 hooajal, kui Euroopa Karikavõitjate karikasarjas kohtuti West Ham Unitediga. Kodus kaotati mäng 0-1 ning võõrsil tehti 1-1 viik. Eurosarjas on kõige kaugemale jõutud 1991-92 hooajal, kui Euroopa karikasarjas jõuti välja veerandfinaali, kuid seal vannuti alla Hollandi tippklubile Amsterdami Ajaxile. 

2010. aastal tehti klubi ajalugu, kui jõuti esmakordselt Euroopa liiga alagrupiturniirile. Esmakordselt jäädi grupis kolmandaks – nendega kuulus alagruppi veel Lissaboni Sporting, Lille ja Sofia Levski. 

2015. aastal ületati see tippmark ning jõuti esmakordselt UEFA Meistrite liiga alagrupiturniirile. Loositulemusel kuulus Gent ühte gruppi koos Lyoni, Zeniti ja Valenciaga. Alagrupis saadi ainult kaks kaotust, üks Valenciale ja Zenitile. Alagrupist pääseti edasi, kuid järgmises ringis jäädi alla Saksamaa suurklubile Wolfsburgis. 

Pärast seda on jõutud alagrupiturniiridele veel kolm korda ja nüüd lisaks Konverentsiliiga debüüthooajal ollakse ka Konverentsiliiga alagrupis. 

Belgia liigas hoiti enne koondisepausi 18-klubilises liigas 11. kohta. Viie mänguga on teenitud kaks võitu, üks viik ja kaks kaotust. Kahest võidust üks võit oli 6-1 rivaali Club Brugge üle.

Kodustaadion

KAA Genti kodustaadionil on 20 000 istekohaga Ghelamco Arena. Arenale koliti 2013. aastal – enne seda mängiti Jules Ottenstadionil, mis ehitati 1920. aastal ja mahutas ligikaudu 13 000 inimest. Esimene võistlusmäng uuel Arenal toimus 4. augustil 2013. aastal, kui 2-1 võideti KV Mechelenit.

Illustration picture shows the Ghelamco Arena stadium ahead of a training session of Belgian soccer team KAA Gent, Wednesday 04 April 2018, in Gent. BELGA PHOTO BRUNO FAHY

Fännid 

Buffalo fännid on uhked inimesed, kes on uhked oma linna, klubi, klubi värvide ja logo üle. Fännid on 100% positiivse ja ründava jalgpalli pooldajad. Nad võivad olla kohati kriitilised pärast mängu, kuid mitte naiivsed, nad seisavad alati oma klubi eest ja toetavad mängijaid kirglikult.

Gent’s supporters pictured at the start of a soccer match between KAA Gent and Club Brugge KV, Sunday 29 August 2021 in Gent, on day 6 of the 2021-2022 ‘Jupiler Pro League’ first division of the Belgian championship. BELGA PHOTO BRUNO FAHY

Meeskond

Genti meeskond on väga rahvusvaheline, kui 26-st mängijast on 14 belglast ning 12 välismaallast. 12 mängijat on pärit nii Keeniast, Prantsusmaalt, Cameruunist, Norrast, Portugalist, Ukrainast, Gruusiast, Nigeeriast, Serbiast, Elevandiluurannikult kui ka Hollandist. 

Gent on läinud ründava jalgpalli ja modernse jalgpalli teed, kus äärekaitsjad lülituvad tihti rünnakule. Seda näitab ka asjaolu, et parem äärekaitsja Alessio Castro-Montes lõi Belgia liigas hooaja jooksul seitse väravat ning andis neli väravasöötu. Gentis on 24-aastane kaitsja mänginud juba 90 mängu kõikide sarjade peale kokku ning löönud kümme väravat ja andnud sõpradele kaheksa väravasöötu.

Vadis Odjidja-Ofoe näol on tegemist 32-aastase keskvälja raudvaraga. Eelmisel hooajal kogunes mehe arvele 27 Belgia kõrgliiga kohtumist ning neli Euroopa liiga kohtumist. Belgia kõrgliigas sai jala valgeks kahel korral ning väravale tegi eeltöö üheksal korral.

Rakow’s Giannis Papanikolaou and Gent’s Laurent Depoitre fight for the ball during a soccer game between Belgian team KAA Gent and Polish team Rakow Czestochowa, Thursday 26 August 2021 in Gent, the return game of the play off for the Conference League. BELGA PHOTO BRUNO FAHY

KAA Gent on UEFA klubide koefitsiendi alusel 61. klubi Euroopas – FC Flora on samas arvestuses 181. kohal.