Lapsevanema roll jalgpallis – FC Flora -FC Flora

Klubi-UUDISED

Lapsevanema roll jalgpallis

14. episoodis on saatekülalisteks Mart Poom ja Marek Mürk. Taskuhäälingu 14. episoodi teema on lapsevanema roll jalgpallis. Arutleti, mida treener lapsevanemalt ootab ja eeldab. Lisaks räägiti tegevustest, mida peaks vältima ning kuidas võib erinev käitumine lapsele mõjuda.

Episood salvestati 17. märtsil 2021.

Lapsevanema roll jalgpallis

Saatejuht Silver Grauberg esitas saatekülalistele väite: “On hea, kui lapsevanemad on laste mängude ajal platsiääres juhendamas ning käsklusi jagamas, kuna siis jõuab tähelepanu rohkematele lastele.” Saatekülalistel oli vaja väitega nõustuda või argumenteerides ümber lükata. 

“Ma ei ole nõus selle väitega. Kas lapsevanem teab, mis ülesanded treener on andnud sellele mängijale, lapsevanema pojale või tütrele?” Arvas Mart Poom. Kui treener on andnud ühed ülesanded mängijatee ja lapsevanemad hakkavad teisel pool väljakut teisi ülesandmeid andma, siis tekib lapsel segadus ja arusaamatus, mida ta täpselt tegema peab.

“Kindlasti ei peaks lapsevanemad tulema väljakule ja hakkama juhendama nagu treenerid. Seda saab teha väljaspool treeninguid, kui neil on midagi muud öelda oma lapsele. Kui laps on pandud jalgpallitrenni ,siis on see treeneri töö, mitte lapsevanema,” lisas kolme floraka isa Marek Mürk.

Kui lapsevanem suudaks oma emotsioone paremini talitseda, saaks ta aru, et ei ole vaja kõrvalt juhendada, selleks on treener. Lapsel on lihtsam, kui mängu ajal on tal üks kindel juhendaja. Selleks on paljudel klubidel ka käitumisjuhendid, mida tutvustatakse lastele lastevanematekoosolekutel. “Päeva lõpuks tuleb mõlemale (lapsevanemale ja treenerile) kasuks, kui on pandud paika kindlad reeglid, kindlad raamid, kuidas mängupäeval tohib käituda nii treener, kui abitreener kui ka lapsevanemad, fännid ja pealtvaatajad,” ütles Poom.

Kui lapsevanemal on huvi olla oma lapse juhendamisega seotud jalgpallis, siis Eesti Jalgpalli Liit pakub abitreenerite koolitusi, millest on Eestis puudus. “Lapsevanemad kipuvad olema platsi ääres kõige suuremad treenerid,” lisas Mürk. Mart Poomi sõnul on sellised abitreenerid väga teretulnud, kuna täiskohaga tööl oleval treeneril on tavaliselt 2-3 treeninggruppi ning iga abikäsi on teretulnud, kui see on kooskõlastatud treeneri endiga. 

Mängudel peaks olema lapsevanema roll: 

  • Ergutamine
  • Kaasaelamine
  • Julgustamine
  • Innustamine
  • Mängu mitte segamine
  • Mängu nautimine
Foto: Kenn Rull

Treeneri ootused lapsevanematelt

Treener ootab lastevanematelt viisakat käitumist, austust ja emotsioonide kontrollimist. Igal klubil on olemas käitumisreeglid, mis koosneb pikast nimekirjast, kus on kirjas, mida on viisakas ja mida ei ole viisakas teha. 

Marek Mürk on oma vabatahtliku abitreeneri rollis kogenud, kuidas lapsevanemad segavad lastel jalgpalli mängimist. “Mul on jäänud silma, kus on grupp lapsevanemaid koos ja siis nende ergutamised lastele on “löö! Löö! Löö!” ja “jookse! Jookse! Jookse!” Mis sellest, et vastaste väravani on veel 60 meetrit minna ja laps on alles 10aastane.” arutles Mürk. “Ma saan aru, et praeguste lastevanemate ajal oli moes “kuum kartul”, kuid praegune jalgpall pole enam “kuum kartul” – sa ei pea seda palli kogu aeg lööma kuhugi.”, lisas ta.

Treenerid ei soovi ega käse lastevanematel olla tasakesti ning vaadata, kuidas nende laps platsil jookseb. Igal juhul on teretulnud julgustamine ja positiivsuse külvamine, aga jalgpalliline osa tuleks jätta ikka treenerile.

Jalgpall on spordimäng, kus on oodatud, et võistkond austab vastasvõistkonda ja nii peaks olema ka pealtvaatajate ja lastevanemate vahel. Kuid Mürk on kogenud midagi, mis on täiesti vastuvõtmatu: “Kõige halvem, mida kohanud olen, on see, et lapsevanem hakkab kõvasti, valjuhäälselt halvustama kellegi teise last.” Selline käitumine ei jäta tema oma lapsele just head muljet, rääkimata teistest. 

Vahel tekib olukordi, kus treener peab kutsuma korrale lapsevanemaid, kes on läinud väljaku ääres üle piiri. Mart Poom usub, et treener ei tohiks olla semu lastevanematega, kuna siis võib treeneril olla raske kutsuda lapsevanemaid korrale. 

Lastevanemate käitumine mõjutab last

Kui laps ei saa rahulikult keskenduda oma ülesannetele, mis on treener talle andnud, sest tema ema või isa on platsi ääres ning annab tema jaoks uusi käsklusi, siis võib laps hakata tundma lisapinget ning keskendumine võib kaduda.

Covid-19 piirangute tõttu polnud viimastel turniiridel pealtvaatajad lubatud ning treeneritel tuli positiivne tagasiside, et lapsed nautisid mängu, kuulasid juhiseid ja süvenesid mängule, sest neid ei häiritud lisakäsklustega.

“Kui ma oma poistega räägin, siis nad ei soovi, et ma oleksin platsiääres ja hüüaksin neile mingisuguseid käske.” rääkis Mürk oma lastest, kes treenivad Floras. Selline käitumine ajab neid segadusse. Lastele meeldib, kui lapsevanem on kohapeal. Lisaks on öeldud mängijate poolt, et kui lapsevanem karjub, siis ärgu tulgu üldse.

Üks suurimaid mõjusid võib olla see, et suureks kasvades võivadki mängijad jääda ootama, et keegi neile annaks kogu aeg käsklusi, mis tähendab, et mängija ei suuda ise platsil olles mõelda piisavalt kiiresti, mida ta tegema peab.

Veel võib last rivist välja lüüa liigne kriitika ja vähene innustamine. “Ma ei usu, et kellelegi lapsevanema halvustav kriitika lapsele meeldib või teda aitab,” arvab Poom. Laps tahab näidata emale ja isale, et ta on hea laps ning näidata, et ta oskab mängida ja nautida jalgpalli – selleks ongi vaja last julgustada ja kiita, sest see aitab lapse arengule paremini kaasa.

Liigne kriitika võib lapsel mängutahe kaduda ja ta ei soovigi enam jalgpalliga tegeleda, kuigi võib olla talendikas mängija. Ikka on häid ja halvemaid päevi, aga kui läheb kehvemini, tuleks julgustada, et homme on uus päev ja siis läheb paremini.

Episoodi lõpus toodi veel välja, et lapsevanem ei tohiks mängu lõpus mängu analüüsida ja oma analüüsi lastele edastada – see on treeneri töö ning jalgpalliliselt võib lapsevanema analüüs olla vale ja siis õpetatakse lastele valet asja.

Kuula täispikka episoodi YouTube’st või Spotify’st.