Richard Barnwell: ”Nüüd on kõik naiste endi kätes!” – FC Flora -FC Flora

Klubi-UUDISED

Richard Barnwell: ”Nüüd on kõik naiste endi kätes!”

Richard Michael Barnwell
Autor: Marek Tiits, marek@fcflora.ee
Intervjuu ilmus FCF Magazine’s 21.märtsil 2015

Kõigepealt saagem tuttavaks. Kes on Richard Michael Barnwell?
Inglane, sündinud Kendalis Lancashires 1979.aastal, saabus Eestisse 2002.aastal, ainsaks tuttavaks New Yorkis kohatud girlfriend. Juba 2003.aastal mängis Richard Meistriliigas Levadia särgis, 2004.aastal oli lühiajaliselt laenul Islandi klubis IA Akranes. Mänginud paaril korral Levadia eest isegi euromängude kvalifikatsiooniringides, hakkas ta peagi Levadias noori treenima. 2008.aastal liitus Richard koos mõne endise Levadia mängijaga Nõmme Kaljuga ning sai ka Kalju eest 11 mängu Premium Liigas kirja.

Kuidas ristusid su teed Floraga, Richard?
Kui olin otsustanud, et lõpetan Levadias noortetreenerina, lähenes mulle üks Flora treeneritest, kellele meeldis mu treeningute stiil. ‘97.a poiste treenimine oli väga huvitav väljakutse ning nüüdseks olen olnud juba hulk aeg Flora süsteemi liige. Mitmed sõbrad üritasid väita, et see on kehv liigutus, aga enda arvates olen teinud väga hea valiku.

Sinu käe all on Flora naiskond andnud mitmeid tõsiseid tormihoiatusi. 2013.aastal võideti karikafinaalis Pärnu naiskonda; Expert liigas jäi eelmisel hooajal vähe puudu, et nende kaotusteta hooaeg nurja ajada. Mis on Pärnu kestva ainuvõimu põhjusteks ning kas seda ongi üldse võimalik murda?
Pärnu võidab, sest neil on paikaloksunud võistkond ning paremad mängijad. See, et nad möödunud hooajal taas meistriks tulid ei ole juhus ja ma ei otsi sellele mingeid vabandusi. Mul on nüüdseks olnud 2 aastat aega, et Flora naiskond ümber ja üles ehitada ning minu arvates on nad nüüd piisavalt head, et Pärnule konkurentsi pakkuda. On mängijate endi teha, kas nad suudavad end tõestada.

Eeloleval hooajal on naiste kõrgseltskonnas kaks uut lisandust – JK Kalev ning Noortekoondis. Supp muutub paksemaks ning ootamatuid tulemusi võib rohkem oodata. Kumb võistkondadest sinu hinnangul meile suuremaks peavaluks võib osutuda?
Loodan, et Noortekoondis hakkab meile niiöelda muret valmistama, kuivõrd nende ridades hakkab pallima mitmeid FC Flora mängijaid! Usun siiski, et suurte üllatusteni läheb paar aastat aega ning 2016-2017 hooaegadel on naiste kõrgliiga tabeliseisudes suuremaid muudatusi oodata.

Naiste jalgpall on suuremal või vähemal määral alahinnatud pea kõikjal Euroopas. Kui nägin meie tüdrukuid esimest korda mängimas, olin mängutempost ja kirest meeldivalt üllatunud. 2013. aasta Karikafinaalis Pärnu vastu tulid esindusmeeskonna fännid tribüünidele ning ergutasid tüdrukuid maruliselt. Tüdrukud võitsid ja olid fännide tähelepanust pisarateni liigutatud. Kas on midagi näiteks Inglise naistevutist, mida võiksime üle võtta, et Eesti naistejalgpalli taset tõsta ja arendada?

Oleme siin Eestis näinud ja vaadanud ainult meeste jalgpalli ja teinud seda nii palju aastaid, et arvame, et naiste jalgpall peaks olema täpselt samasugune. Ometi on need mängud täiesti erinevad! Tegelikult peaksime õppust võtma hoopis USA naistejalgpallist, olen ka seal treeneriks olnud. Seal alustavad poisid ja tüdrukud jalgpallimängimist koos ja nende vanemaid haritakse põhjalikult. Seal nähakse jalgpallis mängu igaühele ning seeläbi õpitakse ka erinevusi tundma.

Naismängijate üleminekud jäävad sageli peaaegu-et tähelepanuta. Ometi on meil Tiina Trutsi, kes mängib kõrgel tasemel USA üliõpilasliigas, Getter Laar Prantsusmaal, Pille Raadik Aland United’is. Kas naistejalgpalli tase mainitud riikidega on meil niivõrd erinev pelgalt kasutadaolevate tingimuste tõttu või mis täpselt on see põhjus, miks meie naistevutt tilpab ühel jalal?
Põhiline põhjus on ikkagi mängutasemes. Siinmail on see veel madal ning arengufaasis, paljud mängud lõppevad suurte skooridega. Samuti opereerivad naiskonnad äärmiselt madalate eelarvete tingimustes ning seetõttu ei ole ühelgi naiskonnal võimalik mängijatele mängimise eest palka maksta…

Pärnu naiskonna peatreener Jüri Saar tõstis hooajaeelses intervjuus favoriidikoorma oma õlult noorematele võistkondadele. On’s see pelk psühholoogiatrikk või on tõesti saabumas ajad, mil nooremad naiskonnad – sealhulgas mõistagi ka Flora – võiksid särada ning esile tõusta?
Pärnu naiskonna keskmine vanus on tõepoolest märksa kõrgem kui liigas keskmiselt… Meie võistkonnal lasub enesetõestamise kohustus ning seega surve on tunnetatav. Samas peaksin Pärnu tiitlikaitsmisel ebaõnnestumist endiselt tõsiseks šokiks, seetõttu mõistan Jüri püüdlusi survet eneselt eemale suunata. Pärnu võitis möödunud hooajal kõik oma liigamängud ning ükskõik millist muud tulemust võetaks sammuna tagasi. Neil saab väga raske olema.

Pole kahtlustki, et meie tüdrukud sooviksid selgi hooajal näha Flora fänne tribüünidel neid toetamas. Richard, siin ja praegu on sinu võimalus veenda fänne seda tegema!
Naiste jalgpall on kogu planeedi kiiremini kasvav spordiala ja FC Flora kogu Eesti kõige põnevam naiskond. Just nüüd on teie võimalus tulla ning saada osaks meie eduloost naiskonna teel esimese meistritiitli poole!