Lõppes Flora patroonide programmi 10. hooaeg – FC Flora -FC Flora

Kogukond-UUDISED

Lõppes Flora patroonide programmi 10. hooaeg

—Katrin Veek

Oktoobrikuu eelviimasel nädalal toimunud patroonide programmi raames külastasid meie esindusmeeskonna ja -naiskonna mängijad viie päeva jooksul pea paarikümne Flora noortegrupi trenni.

Patroonide nädal on 2013. aastal ellukutsutud programm, kus noortegruppidel on võimalik esindusvõistkonna mängijatega koos trenni teha ja oma eeskujudega aega veeta. Programmi eesmärk on noorte motiveerimine, klubi erinevate osapoolte vahel koostöö ja sideme loomine ning ühtekuuluvustunde tekitamine.

Martin Miller noortega trennis. Pilt: Mauri Levandi

,,Koostöös treenerite ja mängijatega võimaldame me noortele kogemuse, millesarnast nad ei koge kuskil mujal. Noored võivad jälgida jalgpallureid tribüünilt või ekraani vahendusel, tuletada aeg-ajalt meelde mängijate motiveerivaid sõnu intervjuudest või kerida videoid oma eeskujude mängustiilidest, et neist õppida – jah, see kõik on inspireeriv, kuid paraku jääb kaugeks. Mängija füüsiline kohalolu ning noorte vahetu kokkupuude ja vestlus jalgpalluriga on ääretult olulise mõjuga. Näha ühe külastuse järel noortes põlemist, teadlikkuse kasvu, kas ja kuidas areneda iga päev paremaks sportlaseks, tahet mängijatele veel rohkem kaasa elada ning suurenenud soovi ja julgust seada endale eesmärke, mille poole püüelda, on ilmselge märk motivatsiooni, kooskasvamise ja ühtsustunde võlust,” ütles FC Flora mängukorraldaja Katrin Veek.

Ken Kallaste juhendamisel on kätekõverdused palju ägedamad. Pilt: Mauri Levandi

Patroonid õpivad ja õpetavad

Noortegrupi külastustel saavad esindusvõistkondade mängijad olla nii juhendatava kui juhendaja rollis. Jalgpallureid kaasatakse treeningtegevustesse – üheskoos tehakse teatevõistlusi, harjutatakse tehnikat, proovitakse lahendada mängus ettetulevaid olukordi ning loomulikult mängitakse jalgpalli.

Patroonid saavad ka võimaluse ise harjutusi ette valmistada ja läbi viia, nii saavad esindusvõistkondade mängijad end hetkeks ka treeneri rolli panna. 

Lisaks sportlikele tegevustele saavad noored oma eeskujudelt küsida küsimusi neile huvipakkuvatel teemadel. Nii saavad vastuse küsimused seoses mängueelsete rutiinide, lemmiklauljate, välismaal mängimistega või hoopistükkis päevadega, mil tasuks ülakeha treenida. Jutustamise käigus saab teha veel pilte ning paluda autogramme käele, paberile või isegi puutsadele. 

Patroonide programm on esindusvõistkonna mängijatele hea võimalus arendada enda suhtlemisoskust. Lisaks on eeskujuks olemine suur vastutus, kuid ka au, mis tõstab enesekindlust.

Flora noored mäletavad igat oma patrooni ja neile elatakse kaasa ka siis, kui nende karjäär jätkub mujal klubides. Seega on programmi mõju hindamatu ja väga vajalik.

Maarja Saulep noortega trennis. Pilt: Mauri Levandi

Kümme hooaega emotsioone

Laste tagasisidest peegeldus rahulolu ja kordaminekut, samu tundeid kinnitavad ka mängijad ja noortetreenerid. 

,,Patroonide nädal on peamise rõhuga lastele ning emotsioonidele, mida patroonid oma osalusega saavad neile pakkuda. Alati on tore näha rõõmsaid ja just nooremaid inimesi, sest tihtilugu on see rõõm siiras ning süstib ka kõrvalolijatesse positiivsust. Poistel läks vast 5-10 minutit ja mõned julgustavad sõnad omalt poolt, et murda see “võõras” olek. Mulle isiklikult meeldib käia patroonimas ning olen alati peale seda paremas tujus kui olin enne. Viimasel korral olime veel 45 minutit mõne poisiga Kotka staadionil ning arutasime ka muid elulisi teemasid ja viskasime nalja. Alati ehk ei pruugi see meile kui patroonidele välja paista, aga nemad mäletavad seda veel pikalt. Usun, et meil kõigil oli väga tore ja aktiivne õhtu,” kirjeldas Flora kaitsja Michael Lilander mängijapoolseid emotsioone. 

Michael Lilander peale treeningut autogramme jagamas. Pilt: Mauri Levandi

Ka naiskonna ründaja Elis Soodla meenutab külaskäiku positiivselt. ,,Patroonide nädal muudab kindlasti klubi ühtsemaks. Koos veedetud aeg pole pikk, kuid on meeldejääv nii patroonile kui ka lastele ja nende heade emotsioonide pealt on kindlasti järgmistesse trennidesse veelgi ägedam minna. Iga lapse silmist oli näha seda nakatavat rõõmu, et saab joosta, hüpata ja mängida jalkat. Võin öelda, et pärast, kui koju läksin, olin ise ka palju rõõmsam. Veel oli tore vaadata, kuidas treenerid olid trenni nii põnevaks ja lahedaks mõelnud. Näiteks takistusrajale tekkisid krokodillid ja dinosaurused, kui olid liiga aeglane või midagi ümber ajasid. Kohe trenni algusest tekkisid juba suured sõbrad, kellega saime minionide kulli ajal üksteist päästa ja samal ajal said nad küsida igasugu küsimusi. Kuid oli ka neid, kes algul pigem keskendusid enda trennile, nendega saime hiljem sõpradeks,” ütles ta. 

Elis Soodla ja Liselle Palts 2016 noortegrupi treeningul. Pilt: Mauri Levandi

,,Patrooni külastus on alati teretulnud ja annab võimaluse teistsuguseks trenniks. See on ikkagi võimalus, mida iga päev ei teki. Mängijate energia ja motivatsioon on hoopis teistsugune ja noortel on hea võimalus end esindusvõistkonna mängija vastu proovile panna – 1-versus-1 rünnakul patroonist mööda triblamine või 1-versus-1 kaitses temalt palli ära võtmine on saavutused, millega pärast on hea kelkida. Lisaks on patroon eriti kasulik küsimuste-vastuste voorus, kus saab teada-tuntud tõed üle käia, näiteks tõestada, et uni ja toitumine on lisaks trennile väga olulisel kohal. Usun, et see oli väärt päev mängijate jaoks ja tänusõnad lähevad teele Rauno Allikule. Aitäh ja soovime 2008 I grupi poolt kõike paremat hooaja lõpuks!” võttis Flora noortetreener Andris Altsaar mõtted kokku. 

Uute patroonide külastustega jätkatakse uue hooaja alguses, kus kõigil noortegruppidel on võimalus oma eeskujudega kohtuda.