Koondiseakna kokkuvõte: Rohevalged aitasid naiste A-koondisel võita Balti karika ja U17 säilitas koha Euroopa tugevaimate seas  – FC Flora -FC Flora

Naiskond-UUDISED

Koondiseakna kokkuvõte: Rohevalged aitasid naiste A-koondisel võita Balti karika ja U17 säilitas koha Euroopa tugevaimate seas 

Oktoobrikuu on alanud väga tegusalt paljudele Flora naiskonna mängijatele, kuna kogunes A-koondis, U19 ning U17 neidude koondis. Kes tõid koju karika ja kes pidi punktidest suu puhtaks pühkima? Sellest kõigest nüüd lähemalt.  

Baltimaade valitsejad 

Naiste A-koondisel on olnud üks põnev aasta. Esmakordselt juhendavad Eesti täiskasvanute koondist naised ja esmakordselt on korraga ametis kaks peatreenerit. Uute treenerite tulek on naiskonnale hästi mõjunud, seda on lausa silmaga näha ja ka numbrid kinnitavad seda. 

Viimased kolm mängu on võidetud magusate skooridega: 2:0 (Kasahstan), 4:1 (Leedu), 3:1 (Fääri saared). Kirss pandi tordile just viimase mänguga eelmisel reedel Tartus, mis tagas neile Balti turniiri võidu. Florakatest olid koondises järgmised mängijad: Kelly Rosen, Siret Räämet, Jessika Uleksin, Kethy Õunpuu, Lisette Tammik, Jaanika Volkov, Mari Liis Lillemäe ja Getter Saar. Eriliselt paistis silma Lisette Tammik, kes lõi värava mõlemas mängus. 

Kuigi Eestis on naiste meistriliiga lõpusirgel, ei saa mängijad veel väljateenitud puhkusele mõelda, sest koondise jaoks ei ole hooaeg veel läbi. Novembris on naiskonda ees ootamas kaks mängu võõrsil Montenegro vastu. 

Kõigele lisaks, FIFA avalikustas maailma edetabeli, kus Eesti naiste koondis asub võrreldes augustiga kümne koha võrra kõrgemal. Oleme väga uhked iga Flora naiskonna mängija üle, kes koondist esindavad ja keda nüüd saab kutsuda Baltimaade valitsejateks. 

Pärast seda saab nüüd mõneks ajaks öelda, et mõlemad Balti karikad on Eesti käes – nii Eesti naiskonna kui ka meeskonna A-koondised on viimase Balti turniiri võitnud. 

Eesti A naiskond Tamme staadionil Balti turniiril/Foto: Liisi Troska/jalgpall.ee

Eneseusk on võti 

Neidude U19 koondis pidas EM-valikturniiri raames kaks mängu võõrsil, Bosnia ja Hertsegoviinas. Väravad suudeti lüüa küll mõlemas mängus, kuid punktilisa ei teenitud. Alla jäädi nii Moldovale kui ka võõrustajale Bosnia ja Hertsegoviinale. Koondise ja FC Flora naiskonna väravavahi Victoria Vihmani sõnul tuleks palli julgemalt liigutada ning individuaalselt detailide kallal tööd teha: ”Iga pall, mis tuleb, on pikk pall ette ja ei taheta rünnakut üles ehitada. Endal oli ka ikka päris korralikult eksimusi – näiteks ühes olukorras langesin liiga kiiresti ära ja selle tõttu tuli värav, või oli siis positsioon vale mõnel korral. Kindlasti peaks veel arendama lati aluseid palle, mida ma olen juba ammu enda nõrkuseks pidanud.” 

Kristina Teern, kes lõi värava mõlemas mängus, ootas endalt ja naiskonnalt paremat resultatiivsust. Samuti lisas ta, et väravavahti võiks rohkem mängu tuua, palli säilitada ja julgemalt mängida. Kui rääkida positiivsest, siis mõlemad florakad laususid kui ühest suust, et  tiimi vaimuga olid asjad korras. ”Isegi kui olime teises mängus poolajal 4-0 kaotusseisus, läksime ikkagi seda mängu kõik koos võitma.,” sõnas Kristina.

Endiselt Euroopa tugevaimate seas

FC Flora naiskonna ja neidude U17 koondise peatreener Aleksandra Ševoldajeva on meie noored viinud Euroopa tippude sekka. Äsja lõppenud EM-valikturniiril saadi kirja kaks kaotust ja viik. Kusjuures viimane oli ülimalt oluline, sest see tähendas koondisele A-tugevusgruppi püsimajäämist. Peatreeneri sõnul oli tegu miinimumeesmärgi täitmisega. Kes vähegi neid mänge nägi teab, et vastastele midagi kergelt ei antud. Olgu ära märgitud, et värske Euroopa meistri Inglismaa kasvandikega püsis viik pea esimese poolaja lõpuni ning 0:1 seis suisa 89. minutini. 

Eesti-Inglismaa mängus säranud Katarina Elisabeth Käpa jääb tagasihoidlikult mänguga rahule: ”Inglismaa mänguga jäin enamjaolt rahule, kuna suutsin endale püstitatud eesmärgid täita. Sain mõnes olukorras tiimi aidata, aga kurb, et mõlema poolaja lõpus väravad löödi. Arusaam, et vastas olid Inglismaa top klubide akadeemiate mängijad, tuli alles peale mängu.” 

Eesti U17 koondise mängijad Inglismaa vastu/Foto: Katariina Peetson

Kuidas aga tippudele vastu saada? “Mängijad peavad oma trennides ja klubides keskenduma sellele, et treenida ja mängida alati maksimum pingutuse tsoonis. See tähendab seda, et nädalas peab olema vähemalt kaks sellist päeva, kus treening ja pingutus peab olema 10 skaalal 10. Ülejäänud trennide kogu maht ja intensiivsus ei pea alati olema 10, kuid tegevused seal – duellid, avanemised, kaitsefaas, kiirrünnakud peaksid olema alati oma maksimum kiirusel ja jōulisusega sooritused. Ainult siis viib mängija nii enda kui ka võistkonna taset üles. Juhul, kui treeningute või mängude tempo ei võimalda vähemalt kahte maksimum mahu ja intensiivsusega päeva, saavad mängijad endale individuaalsed jooksud, millega seda saavutada. Lisaks on paljudele mängijatele antud ka palju individuaalset positsiooni spetsiifilist tagasisidet, millele rõhku panna,” ütles koondise peatreener.

2023 kevad peaks iga jalgpallisõbra jaoks tulema igati põnev, sest meie noored hakkavad mõõtu võtma Euroopa parimatega – U17 neidude Euroopa Meistrivõistluste finaalturniir toimub Eestis. Kuidas valmistuvad turniiriks meie koondislased? “Novembris koguneme veel sõpruskohtumisteks ja detsembris-jaanuaris peaksid hakkama fitness testimised, mille põhjal mängijad saavad spetsiaalsed programmid. Hetkel on hooaja lõpp, seega palju sekkumist on teha keeruline. Lauri (Laur Nurkse, spordipsühholoog) tahaks uuest aastat kaasata rohkem koondise tegemiste juurde, kuid see sõltub tema graafikust. Jaanuar-veebruar on plaanis kaks-kolm laagrit ning esmaspäeviti treeningud. Märtsis on juba valikturniir ja aprillis on plaanis mitmed sõpruskohtumised ja siis ongi juba mai käes,” sõnas Ševoldajeva. 

Tervitame kõiki koondisest saabujaid tagasi koduklubis! Naiskonnal on jäänud hooaja lõpuni vaid kolm mängu. Võta sõbrad kaasa ja tule naudi jalgpalli!