Flora ökoloogiline jalajälg – FC Flora -FC Flora

Klubi-UUDISED

Flora ökoloogiline jalajälg

On selge, et nii Eestis, kui ka maailmas on jäätmete utiliseerimine suureks probleemiks. Jäätmete taaskasutus on küll hea idee, kuid jääb endiselt kompetentsi ja ressursi puudumise tõttu kogu protsessis vähemärgatavaks. Rohepesu on suur murekoht ning ka biolagunevad tooted ei ole kahjuks lahendus. Seepärast on jäätmete mitte tekitamine ainus viis, kuidas keskkonnale kasulik olla. Kahjuks ei saa me täielikult prügi tekitamist lõpetada, kuid oma harjumusi ja tarbimist muutes on võimalik prügihulka märgatavalt vähendada ning muuta selle mõju keskkonnale minimaalseks.

Paber ja papp

Kontori igapäevatöös on paberite printimine ja dokumentide arhiveerimine paratamatu. Fc Flora kontoris me prindime vaid hädavajalikke dokumente, pabereid ja võimalusel kasutame printimisel mõlemat paberi poolt. Sildid, dokumendid ja prinditud materjalid, mida pole vaja või ei saa säilitada, leiavad tee prügihunti. Prügihundis tekkivad paberipuru kasutame e-poe tellimuste saadetistes, et õrnad tooted jõuaksid tervetena tellijateni.

Saadetiste papp-pakendid leiavad tee vastavasse jäätmekonteinerisse. Kasutame võimalusel pappkaste olemasolevate toodete hoiustamisel või muul võimalusel. Seeläbi pikeneb materjali eluiga.

Digiprügi

Võiks ju eeldada, et arvutid võimaldavad viia bürokraatia veebipõhiseks ja vähendavad tekkivaid jäätmeid. Kahjuks see nii siiski ei ole ja ka digitaalne tegevus jätab oma ökoloogilise jalajälje. Näiteks keskmine e-posti kasutaja tekitab aastas kirju saates 135 kg CO2-heidet, mis on võrdne umbes 300 km autosõiduga.

Seepärast salvestame meie regulaarselt FC Flora pilveplatvormilt informatsiooni välisele kõvakettale ja kustutame ebavajalikud failid. Töötajad hoiavad oma arvutid ja veebilehitsejad puhtana digiprügist, e-kirjad on läbimõeldud ning ka siin kehtib põhimõte, et saame vajaliku info säilitada muul viisil, kui veebipõhisel platvormil.

Jäätmete sorteerimine

Selleks, et tekkivaid jäätmeid oleks võimalik utiliseerida ja võimalusel taaskasutada, on hea tekkivat prügi sorteerida. Jäätmete sorteerimise puhul annab parima tulemuse, kui need on puhtad ja sorteeritud sellel hetkel kui need tekivad. Hiljem neid üksteisest eraldada on pea võimatu. Sellepärast on oluline panna juba kodus või töökohal erinevad jäätmed eraldi, sest nii saab nendest enamuse suunata taaskasutusse ja panus keskkonda on suurem.

FC Flora sorteerib:

  • Biojäätmeteks on toidujäätmed, munakarbid, lõikelilled ja paberkäterätid
  • Papi- ja paberikonteinerisse jõuavad ajalehed, ajakirjad, plakatid, pappkastid ja muud paberpakendid
  • Klaasi alla kuuluvad klaaspudelid ja klaaspurgid 
  • Ohtlikud jäätmed nagu patareid, akud ja lambipirnid
  • Pandipakend
  • Olmejäätmetesse läheb muu, mis ülaltoodu alla ei kuulu
Jalkaturg Flora perepäeval. Pildi autor: Catherine Kõrtsmik

Treeningriided ja varustus

Kas sa teadsid, et 35 protsenti ookeanis leiduvast mikroplastikust pärineb riidetööstusest? Soetades kvaliteetseid riideid, mille eluiga on pikem, võime vähendada oma ökoloogilist jalajälge kuni 10 protsendi võrra. Samuti on mõistlik kasutada pesu pesemisel kotti, mis lisaks tekstiili eluea pikendamisele, aitab kokku koguda riietest eralduvaid mikroplastiku osasid.

Jalgpalliklubina ei saa FC Flora loobuda võistkondade riietusest. Õnneks on meie koostööpartner Nike väga kvaliteetne ning varustus kestab kaua. Seeläbi on meil võimalik kasutada riideid mitu aastat. Kui meie partnerid toodavad esindusvõistkondadele uued treeningriided või kingitakse uued pallid, siis olemasolev korralik varustus liigub edasi Esiliiga võistkonnale, mille järel nende korralik varustus leiab uue omaniku nooremate florakate seast. See võimaldab korralikke riideid ja treeningvahendeid taaskasutada. Korralikud esemed, mis ei leia florakate seas kasutust, jõuavad meie sõprade abil kohta, kus neid hinnatakse. Näiteks SEB Heategevusfondi kaudu Eesti turvakodudesse. Juba oma elu ära elanud toodetele proovile anda uue elu. Näiteks oleme viinud palle Tallinna Loomade Varjupaika ja Tallinna Loomaaeda.

FC Flora perepäeval pakume oma kogukonnale võimalust tuua oma seismajäänud spordivarustus jalkaturule. See annab võimaluse saada koju ruumi ehk korrastada oma elukeskkonda ning anda lapsele väikseks jäänud riietele ja jalanõudele või seismajäänud varustusele väikese summa eest uus elu.

Kontori mööbel

FC Flora kontor on sisustatud suures osas teiselt ringilt pärit mööbliga. Uuena on soetatud kontorisse toolid ja erikujundusega laud koosolekute ruumis, kontori assistendi laua eessein ning köögikapid. Viimase kolme aastaga on FC Flora töötajate arv suurenenud ja on toimunud ka kontoriruumide laienemine. Seda on tehtud samuti olemasoleva mööbli ümberpaigutamise teel. Vahest tuleb paar kuud oodata enne, kui uus ruum täissisustuse saab, sest täpselt õiget lauda või kappi ei pruugi olla müügil. Enam kasutust mitte leidvad esemed leiavad uued omanikud samuti teiseringi poes või meie töötajate kodudes.

Fännitooted

Fännitooted – teema, millest üks jalgpalliklubi ei saa loobuda. Tegemist on klubi toetajate võimalusega näidata oma kuuluvust ja olla osa fänniperest. Lisaks moodustab oma logoga toodete müük arvestatava osa klubi eelarvest.

FC Flora jaoks on oluline, et meie tooted oleksid kvaliteetsed ja kestaksid kaua. Me ei telli tooteid suures koguses ja enamasti on riiete puhul igast suurusest vaid 2 eset. See muudab meie jaoks ühe eseme omahinna suuremaks, kui see oleks näiteks 100 toote tellimisel ja vähendab seeläbi võimalikku kasumit. Mõnede toodete puhul on tegemist tellimustöödega, mis saadetakse trükki peale ostja päringut. See tähendab meie e-poe tellijatele kahjuks pikemat tarneaega. Selle kõigega hoiame pakutavad tooted eksklusiivse ja kvaliteetsena.

CupLoop tutvustama prototüüpi Flora Ohutuspäeval. Pildi autor: Anna Andreas

Üritused

Eestis kasutatakse umbes 120 000 ühekordset topsi päevas ja üks keskmine Tallinna söögikoht väljastab nädalas umbes 1000 ühekordset toidukarpi! Me saame vähendada seda tohutut hulka, kui võtame kaasa oma joogitopsi ja toidukarbi. Kahjuks pole see alati meeles, on tülikas või ei ole kaupmehed valmis selleks. Õnneks on toredaid Eesti inimesi, kes on asunud selle teemaga tegelema ning loodetavasti on õige pea võimalik soetada igalt poolt oma karbiga toitu kaasa või selle puudumisel kasutada pandipakendit nagu RingKarp ja CupLoop juba pakuvad.

FC Flora üritustele soovitame edaspidi tulla oma söögiriistade ja joogitopsiga, juhime tähelepanu tarbimisharjumuste muutmisele ning sorteerime tekkivaid jäätmeid. Kaasame oma üritustele inimesi ja ettevõtteid, kes suudavad meie kogukonnale pakkuda uusi teadmisi, mis kõik tulevad teadlike valikute tegemisel kasuks.

Suurendame ökoloogilist käejälge

Kui jalajälge vähendada ei saa, siis saab suurendada oma ökoloogilist käejälge. Vastupidiselt ökoloogilisele jalajäljele on käejälg kõik see, mida head saame meie keskkonna heaks igapäevaselt ära teha. Lisaks ülaltoodud võimalustele, saab aidata loodust ja keskkonda veel mitmel viisil. Mõistes, et iga meie tegu toob tagajärgi, saame me teha teadlikke valikuid, kuidas tagajärjed oleksid meelepärased kõigile.

  • Me saame minna poodi oma riidest kotiga ja mitte soetada kile- ja paberkotte.
  • Loodusesse minnes, võtame oma prügi kaasa ja ei jäta seda sinna. Võimalusel koristame ka teiste jäetud prügi ära.
  • Osaleme koristustalgutel ja hoiame oma kodukoha puhtana.
  • Ei reosta ka kodus ja ei viska kraanikausist või tualettpotist alla jäätmeid.
  • Kasvatades aknal, rõdul, koduaias maitsetaimi saame me pakkuda perele kvaliteetseid maitseid, vähendada importkaupu turul ja säästame oma eelarvet.
  • Istutades puid ja põõsaid, aitame suurendada liigirikkust ja hapnikku tootmist.
  • Jättes koduõuele niitmata murulapi, tekitame putukatele ja lindudele toidulaua.
  • Ehitades lindudele pesakaste suurendame lindude arvukust linnas ja metsas.
  • Pannes külmal ajal lindudele toidumaju ja süüa, aitame lindudel talvituda.
  • Tarbime teadlikult ja teeme õigeid valikuid.

FC Flora kogukonnajuht Katrin Lagerest: „Oleme sellel aastal ehitanud lindudele pesakaste. Maikuus istutame puid ja on tulemas üks huvitav taaskasutuse projekt. Soovime olla keskkonnateadlikud ja eeskujuks. Meil on põnevaid plaane, mis ootavad teostamist ning mille kohta õige pea kuulete.“

Perekond Kõiv oma ehitatud pesakastiga. Foto autor: Liisa Rull