28. jaan. 2022
28. jaanuaril toimub üle-eestiline digikoristuspäev, millega kutsutakse üles kasutult seisma jäänud failid ja e-kirjad kustutama ning salvestama oluline pilvest välisele kõvakettale. Digikoristuse käigus vabastad oma seadmete salvestusruumi, millega pikendad nende eluiga ja muudad nad kiiremaks. Lisaks aitab seadmete puhastamine ennetada turvariske ning vähendada võimalikke andmelekkeid.
Digitaalne koristuspäev on ajaga järjest enam populaarsust kasvatanud – eelmisel aastal võttis digikoristuse talgutest osa ligi 280 ettevõtet ning üle kümne tuhande eraisiku üle kogu Eesti. Kõik inimesed ja organisatsioonid, kes soovivad 28. jaanuaril digikoristuspäeva algatuses kaasa lüüa, saavad end kirja panna veebilehel.
4% kogu maailmas tekkivast kasvuhoonegaaside heitkogusest on tekitatud interneti ja seda kasutavate seadmete poolt. Prognoosi kohaselt kahekordistub see hulk 2025. aastaks.
Ühe e-kirja saatmine võib toota kuni 4 grammi CO2-heidet ning kui lisad e-kirjale veel pildi juurde, võib see number ulatuda 50 grammini. See omakorda tähendab, et keskmine e-posti kasutaja tekitab aastas kirju saates 135 kg CO2-heidet, mis on võrdne rohkem kui 300- kilomeetrise autosõiduga.
Seadmete eluea suurendamiseks on nende regulaarne puhastus kasulik. Rohkem mälumahtu tagab kasutuses olevate rakenduste parema toimimise. Interneti brauseri vahemälu tühjendamine ja küpsisefailide kustutamine lahendab näiteks saitide laadimise või vormindamisega seotud probleemid.
Flora kogukonnajuht Katrin Lagerest: “Minul kulus on telefoni puhastamisele 2 tundi. Mul on veider harjumus teha screenshote, et tol hetkel olulisena tunduv saaks talletatud. Näiteks, kui ma leian kuskilt hea idee, mida võiks kunagi oma töös rakendada. Tõstsin olulised pildid Google Drive kettalt välisele kõvakettale ning enamus üle 5000 pildi ja video leidis tee prügikasti. Oma sülearvuti puhastuse tegin ma juba aasta alguses ära, seda teen ma harjumuspäraselt igal aastal. See võttis mul aega umbes neli tundi. Selles mõttes ei erine digikoristus tavalisest igapäevasest kodus toimetamisest – kui sa hoiad puhtust ja koristad korra nädalas, siis ei avasta end aasta lõpuks prügimäelt.”
Organisatsioonis tasub läbi mõelda, milline võiks olla just nende netiketi hea tava. Ühiselt võiks otsustada millised kirjad ja kellele edasi saadetakse ning mis intervalliga oma postkasti tühjendamine ebavajalikust toimuda võiks. Ka pilvekonto puhastus võiks saada heaks harjumuseks.
Artikli kirjutamisel on kasutatud https://digitark.ee/teemad/digitaalne-koristus/ materjale.
Viimased uudised
22. veebr. 2025
21. veebr. 2025
21. veebr. 2025
20. veebr. 2025
20. veebr. 2025
20. veebr. 2025
20. veebr. 2025
19. veebr. 2025