Füsioterapeudi ülevaade eriolukorrale – FC Flora -FC Flora

Esindus-UUDISED

Füsioterapeudi ülevaade eriolukorrale

Koroonaviiruse pandeemia on segi paisanud inimeste elukorralduse üle kogu maailma. Spordivõistlused on pausile pandud, ühistreeninguteks ei koguneta ning võimaluste piires hoitakse vormi individuaalkavade alusel.

Kuidas mõjub kujunenud olukord meie mängijatele ning mida säärases olukorras peale hakata, rääkis meile FC Flora esindusmeeskonna füsioterapeut Kristiina Lind.

Kristiina, kui vaadata olukorrale tippsportlasi silmas pidades, siis kuidas eriolukord nende füüsilisele vormile mõjub, arvestades, et hooaja ettevalmistus ehk põhja ladumine oli just-just lõppenud ja nüüd löödi tavapärased plaanid pea peale?

Olukorra areng viimase nädala jooksul on olnud tõesti väga kiire ja suuri muudatusi tulnud igapäevaselt. Hetkel oleme jõudnud sinnani, et meie treeningbaasid on suletud ning ühiseid trenne ei toimu. Tippsportlaste õnneks ei kuulu nad riskirühma – ei ole kõige tõenäolisemad haigestujad ning loodetavasti põevad viiruse ka kergemini läbi, kui nakatumine peaks toimuma.

Kõik meie jalgpallurid on läbinud korraliku hooaja ettevalmistuse ja esimese paari nädalaga ei kao saavutatu kindlasti ära. Loomulikult tegelevad nad meie juhiste järgi ka enda aktiivsena hoidmisega. Pikemas perspektiivis oleneb aga kõik sellest, kui pikaks ajaks meie tavapärane treening- ja võistlusrütm peatub.

Kas või mida peab vastavalt muutunud elukorraldusele ka oma igapäevarutiinides muutma?

Igapäevase elukorralduse puhul on tähtis hoida endale omast elurütmi. Ärkamine ja magamaminek tavapärastel aegadel, regulaarne söömine ja trenn. Energiakulu on ilma jalgpallitreeninguteta kindlasti väiksem, mis tähendab, et menüü valikul tuleb olla sedavõrd hoolsam. Magama peaks vastavalt keha vajadusele, kuid kindlasti mitte vähem kui 8 tundi. Korralik uni aitab ka immuunsüsteemi tugevana hoida.

Igapäevaelus tuleb oma tegemised rohkem läbi mõelda, et takistada viiruse levikut. Kindlasti peaks vältima ebavajalikke lähikontakte (võimalusel tellida toit poest koju, vältida rahvarohkeid kohti). Kätehügieen on tähtsal kohal.

Millele meeskonna individuaalsed treeningud sel perioodil keskenduvad?

Esialgu keskenduvad meeskonna trennid üldise aktiivsuse ja vormi hoidmisele. Individuaalsed trennid on väga individuaalsed, sest meeskonnaliikmetel ei ole lubatud omavahel koos treenida. Plaane muudame jooksvalt vastavalt sellele, millised piirangud juurde tulevad või maha lähevad. Mida lähemale jõuame olukorrale, kus mängude toimumine näib reaalne, seda enam naaseme oma tavapärasesse rütmi.

Mida soovitada noortele jalkahuvilistele – kas sõprade kambaga avalikul väljakul jalkat mängida on sobilik või pigem tuleks harjutusi teha omakeskis?

Noortele jalkahuvilistele panen südamele, et ka neil tuleks praegu meeskonnale sarnaselt individuaalselt treenida. Kaaslaseks võib võtta oma õe-venna või mõne teise pereliikme, kellega nad koos elavad. Laste suureks õnneks käib neil viiruse läbipõdemine kergelt või nad ei nakatugi, kuid edasikandjateks on nad sellegipoolest. Seetõttu peaks lapsed viiruse kandepinna vähendamiseks praegu omavahel vähem kokku puutuma. Just seetõttu ongi ka kooli- ja huvialatunnid peatatud.

Lõpetuseks avaldame kolm lihtsat ja kodust harjutust, mida Kristiina kõikidele soovitab! “Kui kõik koolitükid ja harjutused on tehtud, siis võib alati vanaemadele-vanaisadele helistada. Nende külastamine pole praegu soovituslik, aga neile teeb kindlasti palju rõõmu, kui nendega rääkida!” lisab ta lõpetuseks.

KOLM KODUST HARJUTUST!

  1. Karu kõnd – vaata videot!
  2. Kätekõverdused palli veeretamisega – vaata videot!
  3. Kükk + pääsuke palli sirutamisega – vaata videot!